Möte med Transportstyrelsen och LFV angående avgifter 2010
Publicerad den 29 oktober 2009
LFV Flygplatser
LFV behåller avgiftsnivåerna för 2009 in i 2010. Men, införandet av "Terminal Area Charges" -innebär förändringar på ARN, BMA och GOT i och med att "Charging Scheme" införs från januari 2010. LFVs målsättning är att göra denna förändring kostnadsneutral. Analysmaterialet (i en komplicerad beräkningsmodell) visade dock att så inte blir fallet med det lagda förslaget. Flygplan med vikter mellan 10 – 20 ton råkar ut för en förhöjd avgift per start om ca 350 kronor. Dan Lundvall återkommer med modifierat förslag för att rätta till felet. Rabatten på startavgifterna på ARN och GOT förlängs in i 2010.
LFV ANS
ANS-chefen Thomas Allard inledde med att försöka "förföra" oss in i en positiv mötesstämning genom att tala om alla kommande "cost reductions". Mellan åren 2009 – 2012 ska 138 Mkr sparas och sedan fram till 2014 ytterligre 148 Mkr. Vad han lite senare på mötet fick höra, ganska hårdhänt, är att flygföretagens förväntningar är att besparingarna behövs NU!
Unit Rate 2010 blir 48,77 EUR vilket innebär en ökning på 0,7%. (469,68 Sek, + 7,2%)
Härefter följde en lång diskussion om olika kostnader i detalj såsom löner och löneavtal för flygledarna, projektkostnader, pensioner med mera. Kravet från flygföretagen är INGEN höjning
TRANSPORTSTYRELSEN
Myndighetsavgiften 2010 behålls till 9,50 kr per passagerare (höjdes med 1 kr juli 09)
GAS-avgiften (Gemensam avgift Security) behålls på 43 kronor per passagerare (höjdes med 6 kronor 1 augusti 09)
De direkta avgifterna (certifikat, flygoperativa, verkstäder, luftfartygsregister, luftvärdighet, luftfartsskydd etc.) höjs med 30 Mkr, det vill säga i genomsnitt 25%!
Sjöfartsverkets Lars Widell gav en bakgrund till "Search and Rescue Service" ICAO-bestämmelser, Svensk Räddningslag och hur/varför SRS skall finnas. Kostnaderna ökar 2010 med 11 Mkr vilket också föranledde en längre diskussion. I de flesta av våra omgivande länder bekostas SRS -verksamheten med skattemedel. SFR kommer givetvis att ta upp frågan med Näringsdepartementet.
Undervägsavgift 2010: 58,34 EUR, en höjning om 4% från 2009 (56,12). (Ingående delar LFV 48,77 CNS 2,83 Sjöfartsverket 1,55 Transportstyrelsen 0,71 Eurocontrol 4,47 )
Sammanfattning:
Transportstyrelsens och LFV ANS kostnader ökar 2010 – det är anmärkningsvärt! Det är svårt att utifrån visat material göra en bedömning hur många kronor det handlar om totalt. TS kunde inte svara på frågan heller, vilket de borde ha kunnat göra.
ANS-chefen Thomas Allard och TS/Flygtrafiktjänst Lena Byström Möller kommer till SFRs årsmöte 3 december.
Per Töörn
Se även SFR Nytt den 3 juni 2009
PDF-dokument:
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten