Ny SAS-linje till Trondheim ……….

Publicerad den 7 februari 2007
Kommentarer

....... öppnar för nya upplevelsepaket med Hurtigruten

Den 5 mars öppnar SAS en ny direktlinje från Stockholm till Trondheim.

Den nya linjen gör det möjligt för alla som bor i Storstockholm, Mälardalen och kringliggande regioner att snabbt och enkelt ta sig till staden vid Nidälven.

Därmed öppnas nya möjligheter för Hurtigruten, Världens vackraste sjöresa, att erbjuda ett antal intressanta resepaket från Trondheim, som ju angörs av den långa kustlinjen två gånger om dagen.

-        Vi håller redan på att ta fram prisvärda paketresor med Trondheim som utgångspunkt, säger Anne Ljungdahl, som är VD för Hurtigrutens svenska marknads- och försäljningsbolag Hurtigruten AB. Det handlar om tre olika paketprodukter, varav två avser resor tur och retur Trondheim och den tredje är en kombinationsresa mellan Trondheim och Bergen. 

Till skillnad från tidigare flygförbindelser mellan Stockholm och Trondheim blir den nya flyglinjen en året runtförbindelse som flygs med ganska stora regionalflygplan, i detta fall 72-sätes Dash 400.

För ytterligare information, kontakta Anne Ljungdahl, Hurtigruten AB,
telefon 054-15 73 50, mobiltelefon 070-266 0547, e-post:
anne.ljungdahl@hurtigruten.com

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten