Osäkert om FlyMe’s linje till London

Publicerad den 2005-07-18 00:00av Redaktionen
Kommentarer

FlyMe har tidigare kommunicerat flygstart på den nya rutten Stockholm/Arlanda - London/Gatwick till den 3 oktober 2005. Med anledning av terroristdåden i London den 7 juli väljer företaget att avvakta med besked om definitivt startdatum. Marknadsutvecklingen under den närmaste tiden kommer att vara avgörande för när FlyMe inleder flygtrafik till Gatwick. Tidigare beräkningar av passagerarvolymer anses i dag alltför osäkra och en eventuell fördröjning av flygstarten kan därför inte uteslutas.

Det som har hänt i London är fruktansvärt och kan eventuellt få konsekvenser för folks resande. För ett litet uppstickarbolag som FlyMe är det oerhört viktigt att ha så mycket aktuell information som möjligt innan vi startar nya linjer. Just nu bedömer vi att våra tidigare beräkningar av denna marknad tyvärr kan komma att förändras, säger Fredrik Skanselid, tf VD för FlyMe.

FlyMe’s ambition är att inom kort kunna ge besked om definitivt startdatum till alla som ser fram emot att kunna resa till London Gatwick till ett konkurrenskraftigt pris och med ett flygbolag som erbjuder marknadens bästa punktlighet.

Resenärer som redan har bokat en resa med FlyMe till London Gatwick kommer att få personlig information av företaget om eventuella konsekvenser för deras resa.

 

 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten