Ryanairpersonal får lönelyft till 38.000/mån/snitt
Publicerad den 18 maj 2005Ryanair kommer efter förhandlingar med arbetstagarna att höja månadslönerna med 3 procent. Lönehöjningen gäller retroaktivt från och med första april 2005.
Den treprocentiga ökningen gäller all personal i Europa som ingick i de förhandlingar som skedde med bolaget. De enda som valt att stå utanför dessa förhandlingar, är de piloter som är baserade i Dublin, och de omfattas således inte heller av denna löneökning, meddelar bolaget. Däremot kvarstår möjligheten för denna grupp att ingå avtal vid senare tillfälle. Samtliga övriga anställda vid Ryanair omfattas av lönehöjningen.
Ryanairs personalchef Eddie Wilson kommenterar lönehöjningen enligt följande:
– Denna löneökning är en belöning för den produktivitet och hängivenhet som våra anställda uppvisar i sin iver att göra Ryanair till Europas ledande lågprisbolag. I och med att trafiken ökar samtidigt som bränslekostnader, är det än mer viktigt att bibehålla en sund ekonomi.
– Trots höga oljepriser och överkapacitet på många europeiska marknader är det åter en gång Ryanair som höjer lönerna och säkrar karriären för våra anställda. Denna löneökning stärker Ryanairs modell där anställda förhandlar direkt med bolaget och därigenom uppnår högre löner än fackanslutna anställda hos våra konkurrenter.
Bolag Genomsnittlig årslön*
Ryanair €49,992
Easyjet €46,901
Lufthansa €41,912
British Airways €41,423
* Genomsnittlig lön per anställd baserad på information från senast tillgängliga årsredovisning.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten