SAS i strategiskt hotellavtal
Publicerad den 15 mars 2005Transaktionen kommer att öka lönsamheten betydligt för Rezidor SAS från det att transaktionen stängs. Transaktionen är beroende av myndighetsgodkännanden och förväntas ske under det första halvåret 2005.
Genom de förbättrade villkoren förväntas Rezidor SAS lönsamhet före skatt påverkas positivt med 11 MEUR på helårsbasis för 2005. Denna resultatförbättring förväntas öka i framtiden genom att verksamheten växer och intäkterna stiger.
– SAS koncernen är mycket tillfreds med detta avtal med Carlson Hotels Worldwide. SAS koncernen kommer att behålla majoritetsägandet och kontrollen över Rezidor SAS och samtidigt stärka den strategiska plattformen för bolaget i framtiden, säger Jørgen Lindegaard, koncernchef och VD för SAS koncernen.
– Carlson Hotels Worldwide är en strategisk partner inom den globala hotellsektorn för Rezidor SAS. Det kommer att ge bättre skalfördelar och lönsamhet för Rezidor SAS och ytterligare förbättra tvecklingsmöjligheterna, säger Gunnar Reitan, vice koncernchef för SAS koncernen och styrelseordförande i Rezidor SAS.
Överenskommelsen medför att Carlson får två av sex platser i styrelsen för Rezidor SAS.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten