Skanska finansierar järnväg till Skavsta!?

Publicerad den 2004-10-23 00:00av Redaktionen
Kommentarer

Skavstabanan är namnet på den spårbundna förbindelsen som planeras mellan Nyköpings station och Stockholm Skavsta flygplats. Skanska Sverige AB har på eget initiativ, med anledning av Nyköpings kommuns och Onyx Näringslivsutveckling utredning av Skavstabanan, framställt ett förslag till investeringslösning för Skavstabanan.

Förslaget bygger på samverkan mellan samhälle och näringsliv, s.k. OPS (Offentligt-Privat Samarbete). Skanska bygger och finansierar banan som efter 25 år överlåtes till samhället för bokfört restvärde. Samhället svarar genom en operatör för trafikeringen och garanterar intäkter och banans restvärde.

Kommunen kommer enligt kommunstyrelsebeslut att samråda med regeringen om genomförandeformer och huvudmannaskap samt möjligheter till statsbidrag eller garantier.

Bilden: Nyköping starke man Göran Forssberg som nu skall samråda med regeringen om järnväg till flygplatsen. foto Harald Rosén

Kommunen betraktar tills vidare Skanskas förslag som ett anbud och det blir därmed inte offentligt förrän en utvärdering gjorts.


 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten