Statligt flygbolag på Cypern i kris !
I helgen varnade Cyperns kommunikations- och arbetsminister Haris Thrasou både ledningen och fackföreningarna på det nationella flygbolaget, att tiden inte var på deras sida och att åtgärder för att rädda bolaget måste vidtas mycket snart för att inte vara för sent.
I slutet av veckan varnade Cyprus Airways styrelseordförande Constantinos Louizides för att strejker, inte bara av flygbolagets egna fack utan också sympatistrejker av industrifacken, kunde vara nära. En strejk, som lamslår bolagets flygningar till och från Larnaca, bedöms kunna bli dödsstöten för det cypriotiska flygbolaget, som gjorde en förlust på motsvarande nära en halv miljard (!)svenska kronor bara under årets första sex månader.
Cyprus Airways ledning och fack har i månader stridit om den besparingsplan som lagts fram för att rädda bolaget. Planen innehåller en personalminskning med 135 personer och att viss verksamhet läggs ut. Flygbolagets pilotfack vänder sig emot att tolv piloter mister sina jobb när flera linjer föreslås läggas ned, samtidigt som flygplansflotten ska minskas med två Airbus A320.
Den cypriotiska regeringen, som är flygbolagets majoritetsägare, kräver att förhandlingarna mellan ledning och fack inte leder till några halvmessyrer, utan att vad som uppnås gör bolaget vinstgivande. –Det duger inte med ett resultat som bara ger bolaget extra två, tre eller sex månader och att vi sedan ska befinna oss i en ännu värre situation än idag, sade Haris Thrasou.
Samtidigt sa arbetsministern Christos Taladoro, att Cyprus Airways var det första stora bolag på Cypern som drabbats av problem som en följd av ökad internationell konkurrens. Han tillade dock att flygbolagets stora förluster också kan skyllas på många misstag begångna av bolagets tidigare ledning

Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


