Strejkvarslet på Norwegian avblåst

Publicerad den 2012-03-08 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Medlingsförhandlingarna mellan Norwegian och Unionen har kommit fram till ett avtal. Kabinpersonalens arbetstider ska nu regleras i kollektivavtal med en begränsning av den schemalagda arbetstiden. Därmed avblåses det strejkvarsel som skulle trätt i kraft på fredag förmiddag.

Detaljer i det nya avtalet är just nu ännu inte kända, men innebär en reglering av arbetstiderna för kabinpersonalen på under de 60 timmar som är möjligt enligt gällande EU-regler.
         Norwegian är det femte flygbolaget som tecknar avtal med fackförbundet Unionen efter SAS, TUIfly, Primera och Novair. Kvarstår övriga flygbolag med svensk besättning.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten