Svenska Riksgälden mot EU i försäkringsfrågan!
Publicerad den 23 oktober 2001Idag – tisdag – har regeringen i efterskott förlängt krigsriskgarantierna för svenska flygbolag till och med torsdag den 24 oktober kl 23.59! Det är osäkert om det kommer att förlängas ytterligare.
Övriga EU-länder har förlängt ytterligare en månad och de svenska flygbolagen riskerar nu att hamna i strykklass. Hela hanteringen är synnerligen illa samordnad i Sverige och det reses många frågetecken kring Riksgäldens agerande.
I fredags lät Riksgälden meddela att garantin upphörde kl 17 den 22 oktober. Så långt var detta OK, men samtidigt uppmanade Riksgälden flygbolagen att teckna en försäkring som de inte hade en aning om vad den innebar för respektive bolag. Försäkringen är – enlig mäklare och specialister som @irmail talat med – orimlig vad gäller kostnader och villkor. Enligt bedömare kan Riksgälden därmed ha gjort sig skyldiga till myndighetsmissbruk. Bolag som nu tecknat just denna försäkring på något som de uppfattat som Riksgäldens direktiv kan därför ha grund för skadestånd.
– Riksgäldens argument förstärks inte av att inga andra stater inom EU tvingat sina bolag att teckna just denna försäkring, säger en insatt person till redaktionen. Man anser att det behövs mer tid för att ta fram anpassade försäkringslösningar.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten