Svenska staten väljer Fly Me
Publicerad den 28 juli 2004
– Vi är mycket glada över att ha blivit utvalda som leverantör av flygresor till Staten före etablerade bolag som SAS och Malmö Aviation, säger Anders Holst VD för Fly Me. Detta är ännu ett bevis på att Fly Me erbjuder en attraktiv produkt och att det går att kombinera lågt pris med hög service. Samtidigt är det ett kvitto på att lågkostnadssflygbolag i högsta grad kan leva upp till affärsresenärens höga krav, avslutar Anders Holst.
Försvarsmaktens logistik som handlägger anbuden för inrikes flygresor, har gett Fly Me högsta sammanlagda poäng när de sammanställt upphandlingen. Poängen baseras på pris, antal avgångar samt antal avgångar i rusningstrafik.
FlyMe är ett lågkostnadsbolag som med Stockholm som nav flyger till/från Göteborg, Malmö och Helsingfors från 195 kr. Under sommaren flyger vi även från Göteborg till Nice och Palma från 495 kr. Alla biljettpriser är inklusive skatter och avgifter och alla biljetter är fullt ombokningsbara. Fly Me flyger även chartertrafik åt researrangörer i norra Europa.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten