Swedline i konkurs

Publicerad den 16 juli 2006
Kommentarer

Pressmeddelande 13 juli 2006.

Swedline Express AB har idag på egen begäran försatts i konkurs vid KalmarTingsrätt.
Till konkursförvaltare har utsetts Tommy Lindgren, Kalmar.

Trots stor ansträngningar har  rekonstruktionen som påbörjades 14 feb. 2006 inte kunnat genomföras. En  utdragen rekonstruktionsprocess har varit negativ och demoraliserat företaget.

Swedline drabbades också under våren av mycket stora tekniska trafikstörningar.

Massmedia m fl har under hela våren fram till nu spekulerat i vår kommande konkurs där Dagens Industri drog sitt strå till stacken. Detta har medfört stor osäkerhet och nedgång i resandet.Regionalflyg i Sverige har idag stora lönsamhetsproblem.  Kommun, företag och
flygplatshållare måste gemensamt ta anvar för trafiken om den ska ha en chans att överleva. Beslutet om passagerarskatten är också ett stort hot mot trafiken.

Swedline har idag c:a 50 anställda som drabbas.
Förhoppningen är att så många som möjligt snabbt hittar ersättningsjobb.
Bra efterfrågan på flygande personal just nu.
Ansträngningar kommer att göras för att kunna utnyttja lokaler och flygfält i Hultsfred från kommun och andra intressenter. Kanske också kunna erbjuda andra arbetstillfällen.

På grund av sommaruppehåll har Swedline idag ingen egen trafik.

Ovisst vad som händer med Hultsfredslinjen efter sommaruppehållet. Flyglinjen till Stockholm som snart funnits i 50 år känns hotad.
Oskarshamnslinjen kommer att flygas av "Stockholmsplanet" till Bromma från 14 augusti.
Gällivarelinjen flygs idag av Nordic Airways.

Kramforslinjen kommer också att flygas av annat bolag efter sommaruppehållet.


Swedline Express AB
gm. Sievert Andersson

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten