Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Ryanair åker dit

Tråden startades av Bulten

Nu sätter det kanske igång!

http://lajeunepolitique.com/2013/05/31/ryanair-fined-225000-euros-loses-four-aircrafts-for-violating-french-labor-laws/

Publicerad den 2013-06-03 14:05
Skriv ett svar
Antal svar: 8

svar

Stefan Ingves
2013-06-05 11:54

Även i Sverige bör, enligt Skatteverket; dessa företag räknas som förtäckta anställningar.

fp
2013-06-05 00:28

jobbar för bolaget eller som egenföretagare….. I flera länder räknas Ryanairs “egenföretagarstatus” som en anställning då man inte möter kraven för att vara egenföretagare. Alla vet ju att det bara är ett sätt för MOL m.fl. att fuska med skatter m.m. Jag hoppas verkligen att Frankrike kan visa övriga Europa hur bolag som Ryanair ska tas! …och att ryggradslösa politiker i Sverige kan följa…

pf
2013-06-04 18:31

fp, jeg er noe enig med deg-men vi skal også se på om personalet er anstaeld i flygbolaget direkte, eller i bemanningsbyråer og innhyrat. Er det siste tilfelle, kan franskmennene få problemer med å ta Ryanair….

Jeg er forøvrig, som mange nordmenn, svært skeptisk til EU. Ni svensker er jo i den, så deres politikere kan være med å endre saker og ting.

Til sist, vær varsom med å konkludere at Ryanair er dømt-det finnes normalt appelmuligheter, så saken er neppe over.

fp
2013-06-04 18:01

@pf

Du får läsa på lite mer om EU och de nationella reglerna.

De nationella reglerna gäller utöver EU reglerna. Att man arbetar ombord på ett irlänskregistrerat flyg betyder inte att man kan skita i de lokala skatte och arbetsregler som gäller i det land som bolaget stationerar sin personal.

Jag är helt enig att de ska följa alla de irländska flygreglerna men det har inget med arbetsförhållanden och social trygghet som styrs av arbetslandet att göra.

Alla länder inom EU har inte samma regler.

Se bara på SAS och Norwegian, har man bas i Danmark eller Sverige så slipper inte sitt ansvar i dessa länder bara för det att man arbetar ombord på ett norskregistrerat flyg!

pf
2013-06-04 10:29

Blir et artog oppgjør når franskmenn finner ut at de er med i EU, og med stor sannsynlighet vil EU-lov overkjøre den franske…(erstatsningssak !)

Napoleon
2013-06-04 10:22

Vive la France!!!!

Q
2013-06-04 10:17

Härligt!

Kungen
2013-06-04 09:50

ÄNTLIGEN! Som Gert sade!

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500