Stort pådrag på BMA igår kväll.
Hörde det var en liten jet som orsakade stort pådrag med räddningstjänst och skum igår på BMA.
Någon som vet mer? Flygplanstyp, företag? etc.
svar
Hörde det var väldigt mycket dramatik…. Banan var dessutom skumbelagd.
All räddningstjänst på plats vid banan…..
Runt Bromma ligger också bara skog, om du är pilot och flyger så vet du hur allt ser ut från luften.
Cessna Citation, indikerade lågt oljetryck och hade stängt ner en motor. Landade utan större dramatik.
Rykten bara. För ett år sedan var det en småkärra som körde in i en stolpe.
Kraschar ett flygplan i terminalen på Bromma eller Arlanda är det värre att göra det på Arlanda.
Diskussionen känns lite patetisk.
Bromma är en säker flygplats oavsett.
Ja precis “…” det var så jag menade!
Jag tror att han menar såhär: om ett flygplan befinner sig i nödläge, vill man i första hand försöka leda det till arlanda där det inte befinner sig lika många människor som det gör i bromma, ingen höjdare om ett plan störtar, ännu mindre höjdare om det gör det mitt i ett samhälle.
Har man nöd av någon anledning spelar det väl ingen roll om det ligger i Bromma eller Karesuando!
Man har ett problem och ansvarar för sin flygning det innebär inte att man chansar med ena vingen kvar och hoppas den sista sitter kvar tills man fäller ut stället om man har något kvar!
Vad trött jag blir!
När jag läste denna tråd dök det upp en liten fundering kring det här med nödlägen på Bromma. Finns det några restriktioner kring när nödlandningar får utföras på Bromma? Konstig fråga kanske, klart att om det är riktigt illa så lär flygplan få landa men jag menar med tanke på att flygplatsen ligger inne i stan. Ska flygplan med nödläge i första hand dirigeras till Arlanda?
Hörde att det var Hummingbird/Eastair.
tydligen fullt pådrag, frågan är om det blir haverilarm i ett sånt läge?
De hade tydligen sänt mayday.