Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Elflyg Region Gotland

Tråden startades av fd Flygtekniker

Läser om seminarium som är under Almedalsveckan och blir lite fundersam Region Gotland har en Projektledare Elflyg Gotland bara fundersam när kommer Elfyg att bli verkligt?

Publicerad den 2025-06-23 15:07
Skriv ett svar
Antal svar: 5

svar

Sham
2025-06-24 19:53

Bertil 1. Håller helt med dig.
Personligen tror jag inte på fungerande elflyg i större ska än på 20-30 år.

Bertil 1
2025-06-24 10:11

Det är ju helt vansinnigt att man får satsa skattepengar på elflyg, oavsett om det är staten, regioner eller kommuner. Lärde man ingenting av Northvolt affären.

Hakaol
2025-06-24 07:44

Om nu Region Gotland lägger pengar på kommande Elflygs infrastuktur nu är det inte vettigt att vänta tills det finns ett Passagerar Elflyg som flyger för från första flygning till att det skulle vara leveransklart lär det vara flera år och gått om tid att anpassa Flygplatsers infrastruktur till det.

Jonny
2025-06-23 16:31

Kommer inget kommersiellt elflyg under överskådlig framtid

aerodromutvecklaren
2025-06-23 14:09

Jag har svårt att se reguljärt elflyg alls. Men någon har ju lurat i Region Gotland att Visby ska bli ett elflygnav med linjer till varenda flygfält runt Östersjön.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500