Allt färre bråkiga charterpassagerare
Bråk ombord på flygplan var i fokus under 2001 och flera seminarier och utbildningar genomfördes i branschen. Kombinationen med allt längre flygningarna, rökförbud och alkoholförtäring ansågs ha orsakat de ökande konflikterna under flygning. Flygbolagen införde varningssystem och utbildar nu personal i konflikthantering.
Efter den 11 september 2001 och fram till jul var det fortsatta problem med bråk ombord vid en del charterflygningar till och från Skandinavien. Men efter jul har problemen i stort sett upphört. Men enstaka händelser har inträffat, bland annat att en passagerare nekats att fortsätta från Kanarieöarna mot Brasilein i början av mars. Samma positiva trend gäller även för Britannias verksamhet i andra länder.
– Utvecklingen är positiv. I år har antalet rapporter i stort sett upphört trots att besättningarna uppmanats att rapportera minsta problem, säger Britannias säkerhetschef Paul Reilly till @irmail.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


