Arlanda lovar Ärna ”tufft motstånd”

Publicerad den 10 april 2006
Kommentarer

Arlanda flygplats reagerar kraftigt på vad Mattias Sjölund, VD för Uppsala Air, häromdagen sa till Flygtorget @irmail om Arlanda som lågprisflygplats, med anledning av Uppsala Airs planer på att starta lågprisflyg från Ärna.

"Möjligen är Sjölund inte riktigt påläst, för han tycks ju helt ha missat att Stockholm-Arlanda Airport är Sveriges överlägset största lågprisflygplats", säger Niclas Härenstam (bilden th), presschef på LFV Stockholm-Arlanda Airport.

Det är följande svar från Mattias Sjölund i Flygtorget @irmail (2006-04-04) på frågan om Ärna inte ligger för nära Arlanda för att kunna konkurrera, som man på Arlanda nu vänder sig emot:


“Nej, vi erbjuder två helt olika produkter. Arlanda är en stor skandinavisk hub – och som sådan visar man bristande intresse för lågkostnadsbolag. Och vi viftar med vit flagga till Arlanda att vi ämnar spela på en annan planhalva.”

Niclas Härenstam säger att var tionde resenär på Arlanda förra året reste med bolag som brukar benämnas lågprisbolag. Därtill påpekar han att ytterligare minst lika många reste på olika former av lågprisbiljetter hos de traditionella flygbolagen.

Presshefen för Arlanda säger:

“Flynordic och FlyMe är nu största flygbolag, efter SAS, på Arlanda. Sterling har bas på Arlanda och den tyska marknaden har närmast exploderat de senaste åren genom de nya flyglinjer med lågprisprofil som etablerat sig.” 

Niclas Härenstam säger att lågprisflyg är ett i högsta grad prioriterat område för Arlanda där man tillsammans med andra aktörer inom rese- och turistnäringen ständigt för en dialog med ett stort antal bolag och regioner runt om i Europa “om att etablera trafik till Stockholm – the capital of Scandinavia” – och då naturligtvis till Stockholms stora internationella flygplats med utbyggd service i form av marktransporter, shopping och anslutningsflyg.”

Avslutningsvis säger Niclas Härenstam:

“Vi välkomnar Ärna som flygplats. Men Sjölund kan vänta sig att Arlanda kommer att spela på samma planhalva. Och vi lovar tufft motstånd!”

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten