EU-politiker vill tillåta ankomsthandel
Publicerad den 7 augusti 2008SvD berättar på torsdagen att flera politiker höjer sina röster för att få tillstånd en ändring. Gunnar Hökmark, ledamot i det ekonomiska utskottet, säger att när flyget arbetar hårt för att pressa utsläppen är det befängt att ha en belastning som är totalt onödig.
– Exakt hur en regeländring skulle formuleras är svårt att överblicka, men jag tror att det handlar om ganska enkla förändringar, säger Gunnar Hökmark till SvD.
Nya regler behöver inte strida mot det svenska spritmonopolet eftersom det går att hävda att köpet äger rum någon annanstans och det bara är leveransen som sker i Sverige, anser Gunnar Hökmark.
Hans kollega i EU-parlamentet, Jonas Andersson (s), säger till SvD att han också är positiv till en förändring.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten