Finnair viktig partner när Japan satsar på fler turister

Publicerad den 24 november 2009
Kommentarer
Förra året besökte 30.000 registrerade svenska turister Japan. Den totala besökssiffran var 8,5 miljoner. Samtidigt turistade 17 miljoner japaner utomlands. Nu ska den nya japanska regeringen vända den negativa utvecklingen.

Miljarder yen ligger i potten. Målet: 20 miljoner turister 2020. Mr. Tadashi Mori är VD för turistbyrån i regionen Kansai. Världens åttonde största ekonomi med Osaka som affärscentrum och Kyoto som unikt världsarv:
– Vi fokuserar marknadsföringen på de städer i Europa som har nonstopflyg till Osaka och det har Helsingfors. Därför är hela den nordiska marknaden viktig för oss. Tack vare Finnair ser vi en klar tillväxt därifrån.

Kansai, som består av åtta landskap och har 23 miljoner invånare, är ett Japan i miniatyr. Här finnsunika sevärdheter. Kyoto med sina rekordmånga världsarvsobjekt listade av UNESCO – 17 stycken. Japans bäst bevarade 1700-talsslott – Himeji Castle i Hyogo. Guldpläterade ”Gyllene Paviljongen” i Kyoto. Osaka Castle från 1583. Ninjamuseet i Mie. Universal Studios i Osaka. Japans största museum Tokushima Otsuka Museum of Art och ett av världens förnämsta konstmuseer – Santory Museum i Osaka.

Finnair flyger sex gånger i veckan mellan Helsingfors och Osaka med smidiga förbindelser från Stockholm. Göteborg, Norrköping och Köpenhamn.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten