Kastrup-kaos dansk regeringsfråga

Publicerad den 15 februari 2007
Kommentarer

Riksdagsledamoten Hans Wallmark (m) frågar i ett brev den danska regeringen vad den gör åt de återkommande problemen med köer på Köpenhamns flygplats Kastrup. Som ledamot av Nordiska rådet har Wallmark rätt att ställa formella frågor till de nordiska regeringarna.

"Köerna för manuell incheckning på Kastrup blir bara längre och längre", säger Hans Wallmark till Flygtorget @irmail om sin fråga till den danska regeringen. "Människor kan få vänta i timmar och vissa har t o m har missat sina flyg därför att de inte kunnat checka in i tid."

Hans Wallmark säger att Kastrup är en av Sveriges största utrikesflygplatser och viktig för hela Öresundsregionen och Skåne.

“Häromdagen då jag senast kollade på Kastrup var det femtio meter långa köer, som gick mycket sakta framåt. De som stod längst där bak stod oroligt och vred på sig och tittade på klockan.”

“Infrastruktur ska fungera”, säger Mats Wallmark. “Och flyget är mycket viktigt för samhället. Men då måste det gå smidigt!”

I sitt brev till den danska regeringen påpekar Hans Wallmark att ju flera danska tidningar också återkommandeCPH har rapporterat om “Kaoset på Kastrup”.

Hans Wallmark skriver i sitt brev:

“Kastrup är inte endast en väsentlig angelägenhet för Danmark utan i förhållande till antal passagerare också en av Sveriges mest använda flygplatser. Kaos och problem går inte bara ut över danska passagerare utan även över resande från andra länder. Särskilt svårt är det för passagerare från det delstatliga SAS och därmed Star Alliance.”

“Passagerare har missat flygavgångar på grund av väntan”, konstaterar Hans Wallmark i brevet till den danska regeringen. “Tre till fem diskar skall ibland bistå flera hundra personer!”


Hans Wallmark påpekar, att det är många timmar av värdefull tid som går till spillo, samtidigt som alltfler känner en tilltagande rädsla över att flyga via Kastrup i den händelse deras elektroniska biljett inte skulle fungera.

Hans Wallmark tillstår dock i sitt brev, att nya säkerhetsrutiner och andra förändringar har medfört försinkningar också på t ex Stockholm/Arlanda och Oslo/Gardermoen, men han anser att läget på Kastrup verkar vara “särskilt allvarligt”. 

Hans Wallmarks fråga till den danska regeringen lyder:

“Har man för avsikt att vidta några åtgärder för att minska köerna och
problemen vid de manuella incheckningsdiskar som tillhör delstatliga SAS (och därmed Star Alliance) vid den för Danmark och Sydsverige viktiga flygplatsen Kastrup?”


Den danska regeringen kommer att svara skriftligt på Hans Wallmarks fråga inom tre veckor.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten