Malaysia Airlines söker partner i USA
Publicerad den 29 augusti 2005Malaysia Airlines förhandlar just nu om ett samarbete med ett amerikanskt flygbolag för att smidigare kunna erbjuda sina passagerare till New York från Stockholm eller Kuala Lumpur, anslutningsflyg inom USA.
De passagerare som idag flyger med det malaysiska flygbolaget till New York måste skaffa sig ytterligare en biljett med ett annat bolag för vidareflygningar. Genom att Malaysia Airlines inte tillhör någon flygallians finns idag ingen självklar partner till bolaget för sådana anslutningsflyg.
– En av fördelarna med att ha ett fast samarbete med ett amerikanskt bolag är att ansvarsdelen blir klarare vid t ex förseningar, säger Sarah Sundström på Malaysia Airlines kontor för Norden i Stockholm.
Malaysia Airlines startade sina flygningar från Kuala Lumpur, via Stockholm, till New York (Newark) den 1 november förra året. De tre flygningarna i veckan med en Boeing 777-200, med plats för 285 passagerare, betraktades som ett stort lyft för Arlandas ambitioner på att växa som en internationell flygplats.
Enligt Malaysia Airlines har man idag en kabinfaktor på 75-80 procent för linjer Stockholm/Arlanda -New York (EWR).
Fotnot:Från Arlanda till New York (Newark/EWR) flyger SAS som samarbetar med United och US Airways. Dit flyger Continental Airlines som har egna anslutningar till många destinationer.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten