Nu startar statens upphandlingen av regionalflyg
Publicerad den 2 februari 2005Rikstrafiken inleder på fredag upphandlingen av 10 inrikes flyglinjer. Anbudstiden är 60 dagar och Rikstrafiken räknar med offentliggöra vem som ska bedriva trafiken på de berörda flyglinjerna fr.o.m. slutet av oktober 2005 och tre år framåt i början av juni. Den upphandlade trafiken på dessa flyglinjer startade i slutet av oktober 2002 och avtalen ska nu omsättas eftersom avtalen får vara max 3 år.
Följande linjer är berörda:
• Arvidsjaur - Stockholm/ Arlanda,
• Gällivare - Stockholm/ Arlanda,
• Hagfors - Stockholm/ Arlanda,
• Hemavan - Stockholm/ Arlanda,
• Lycksele - Stockholm/ Arlanda,
• Storuman - Stockholm/ Arlanda,
• Sveg - Stockholm/ Arlanda,
• Torsby - Stockholm/ Arlanda,
• Vilhelmina - Stockholm/ Arlanda samt
• Pajala - Luleå/ Kallax
Anbudsinfordran offentliggörs den 4 februari i Europeiska unionens officiella tidning. I år kan man räkna med att fler bolag från de nya EU-staterna kommer in med anbud.
Alla förutsättningar för upphandlingen finns i Rikstrafikens förfrågningsunderlag. För ytterligare information, se www.rikstrafiken.se/upphandling som alltså läggs ut på fredag den 4 februari.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten