Otvättade flygplan bra för miljön?!

Publicerad den 16 maj 2007
Kommentarer

Passagerarflygets påverkan på miljö och klimat är ett aktuellt - och omdebatterat - ämne. Flera lovvärda initiativ har tagits av branschens många olika aktörer för att minska de skadeverkningar som den växande flygtrafiken medför.

SAS initiativ till ”gröna inflygningar” är ett exempel på en praktisk, relativt lätthanterad åtgärd som nu börjar uppmärksammas globalt. Senast är det Kina som vill lära sig av SAS erfarenheter (se Flygtorget 2007-05-09).

Australiska lågprisbolaget Virgin Blue har bestämt sig för att sluta att tvätta sin flotta för att drastiskt dra ner på bolagets vattenförbrukning (Australien har ett snabbt växande, nationellt ”underskott” av vatten).

Bolagets samtliga plan – 52 Boeing 737-800 och 20 Embraer 170/190 – ”förseglas” med ett material som kallas Permagard som effektivt skall skydda planens exteriör från fukt, smuts och UV-strålar.

I fortsättningen kommer man att helt slopa den tvättning av planen, som tidigare skedde regelbundet varannan månad, och endast förnya Permagard-skyddet en gång om året. Detta kommer att spara tiotusentals liter vatten varje månad.

Virgin Blue kommer också att ge ett årligt bidrag till Australien Greenhouse Office på 500.00

australiska dollar som ”miljöavgift” för de tjänsteresor om bolagets personal gör.

Moderbolaget Virgin Atlantic har beslutat inleda försök med biobränsle, som man skall tanka en

Boeing 747 med. Man har också beslutat att köpa bränsleeffektiva Boeing 777-300ER     
 
Virgin-koncernen startades av den brittiske, miljöengagerade entreprenören Richard Branson. 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten