SAS måste spara mer !

Publicerad den 9 mars 2003
Kommentarer

SAS tar nu fram ytterligare åtgärsdprogram för att sänka sina enhetskostnader med 25-40%. Bolaget måste bli effektivare för att klara konkurrens och prispress.

SAS koncernen meddelade den 12 februari 2003 att ytterligare strukturella åtgärder kommer att bli aktuella för att säkra långsiktig lönsamhet och konkurrenskraft. Ett omfattande analysarbete avseende SAS koncernens marknader, trafikflöden och konkurrenssituation pågår för närvarande med syfte att fastställa kraven på effektiv flygdrift för koncernens olika trafikflöden samt flygbolagens framtida roller i koncernens trafiksystem.

Bilden: SAS Airbus A340 som trafikerar interkontinentala linjer.

Samtliga flygbolag inom SAS koncernen måste uppnå en effektiv flygdrift för att säkerställa långsiktig konkurrenskraft och lönsamhet. Effektiv flygdrift ställer krav på omfattande strukturella åtgärder inom samtliga
områden. Exempelvis måste utnyttjandet av flygplan och besättningar öka väsentligt för att nå de nivåer som konkurrenterna har. Dessutom utvärderas en tydligare basuppdelning i Stockholm, Oslo och Köpenhamn,
reduktion av antalet flygplanstyper per bas, effektivisering av underhåll, marktjänster, försäljning och distribution samt minskning av overhead och supportkostnader.


Det finns potential för ökad effektivitet inom samtliga koncernens flygbolag, men SAS är det flygbolag i koncernen med störst behov av ytterligare strukturella åtgärder för att uppnå en effektiv flygdrift. Det identifierade behovet av enhetskostnadssänkningar i SAS för att uppnå långsiktig konkurrenskraft ligger i nivån 25-40% utöver de redan igångsatta åtgärderna beroende på vilken marknad som betjänas. Också Braathens och Widerøe behöver sänka sina kostnadsnivåer, men i mindre utsträckning. Spanair och Air Botnia uppfyller på de flesta områden idag koncernens krav på en effektiv flygdrift på de trafikflöden de opererar.


       
Samtliga anställda och fackföreningar informeras i ferdags och under de kommande dagarna om det analysarbete som nu pågår för att uppnå en effektiv flygdrift för koncernens olika trafikflöden. Inga färdiga förslag med åtgärder föreligger och inga beslut har hittills blivit fattade. Arbetet kommer att bedrivas med stor skyndsamhet och tidsplanen är mycket snäv på grund av situationen inom flygindustrin. Den fastlagda förhandlings- och beslutsprocessen innebär att fackliga förhandlingar skall vara genomförda så att slutliga förslag skall kunna föreläggas koncernstyrelsen för beslut redan i mitten av april.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten