Skavsta får lågprisflyg till Holland denna månad

Publicerad den 2004-02-12 00:00av Redaktionen
Kommentarer

Konkurrensen när det gäller lågprisflyg ökar. Från och med den 29 februari startar det holländska lågprisbolaget Basiq air, ett bolag i KLM-koncernen, verksamhet i Sverige. För dem som bokar i god tid kostar det mindre än 400 kr att flyga till Amsterdam, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Basiq air kommer från och med den 29 februari att ha dagliga flygningar från Stockholm (Skavsta) till Amsterdam (Rotterdams flygplats). Sverige är en viktig marknad för Basiq air då svenskarna är vana resenärer, flyger mycket, gillar lågpris och är vana vid Internet.

Marknaden för lågprisflyg har verkligen blommat ut under de   senaste åren, med många nya aktörer som följd. Basiq air är nya på den  svenska marknaden, men vi har över 35 års erfarenhet av flygindustrin,  säger Raymond Vrijenhoek, marknadschef på Basiq air.


Basiq air har en stabil finansiell grund att stå på. Företagets ägs av Transavia Airlines som har visat vinst i 26 år. Transavia i sin tur ägs av KLM, ett av flygbolagen i Europa med längst erfarenhet av flygindustrin.


Att flyga till Amsterdam med Basiq air kostar från 364 kronor. Biljetterna bokas direkt på internet eller via telefon (08-585 368 36). Genom att boka tidigt kan resenären själv påverka till vilket pris han eller hon vill resa.


Att Amsterdam är vår första destination passar bra då vi är ett   holländskt bolag. Amsterdam är en av de mest färgsprakande och spännande   städerna i Europa, framför allt under våren. Med Basiq air blir det nu   billigt och enkelt för alla svenskar att besöka vår hemstad, säger Raymond Vrijenhoek.


Basiq air flyger till Rotterdams flygplats. Därifrån går bussar till Rotterdams Centralstation som har ett expresståg till Amsterdams central. Rotterdam ligger mitt i hjärtat av Holland, och är en bra utgångspunkt om man vill besöka andra holländska städer, till exempel Haag, Maastricht och Utrecht. Den 29 februari startar Basiq air sina dagliga flygningar från Skavsta flygplats utanför Nyköping. Från Skavsta avgår flyget 9:55 och från Rotterdams flygplats klockan 7:20.


 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten