Succé för uppstickaren FlyMe från start
Den första mars var dagen då den första FlyMe-kärran taxade in på Arlanda Flygplats där Ground Control hälsade välkommen. Flygstarten för pilotstyrda FlyMe gick över förväntan och alla plan anlände enligt tidtabell. Premiäravgångarna lockade många resenärer som lyckats få tag på de billiga biljetterna, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Stämningen vid måndagens premiärturer var annars väldigt förväntansfull, både hos nyfikna passagerare och FlyMe-personal. Det är ju inte varje dag ett nytt svenskägt flygbolag intar svenskt luftrum. För piloten Gösta Centerwall som var en av de fem piloterna som drog igång FlyMe var premiärturen från Landvetter Flygplats till Arlanda på måndagsmorgonen något alldeles extra. För ett år sedan tog han en öl med sin gode vän och tillika pilotkollega Fredrik Skanselid (VD för FlyMe). Mötet resulterade i att de beslutade att starta ett eget flygbolag.
– Med vår erfarenhet av branschen kunde vi se möjligheterna med ett lågkostnadskoncept. Sedan dess har vi arbetat hårt och målmedvetet. Nu är vi äntligen framme. Dagens flygning var också extra speciell eftersom det var min första flygning som kapten.
Med Stockholm/Arlanda som nav flyger FlyMe dagligen tre gånger till Malmö/Sturup och Göteborg/Landvetter samt till en gång per dag till Helsingfors/Vantaa.
FlyMe är ett lågkostnadsbolag. Vi kan erbjuda låga biljettpriser tack vare våra låga kostnader. För största möjliga enkelhet använder vi oss av fyra fasta priskategorier: 195, 495, 795 och 995 SEK. Alla biljettpriser är inklusive skatter och avgifter. För största möjliga flexibilitet är alla biljetter ombokningsbara fram till en halvtimme före avgång. FlyMe:s strategi är att etablera sig på flyglinjer som karaktäriseras av korta flygtider, stor efterfrågan, begränsad konkurrens och höga biljettpriser. Lågkostnadsflyget i Europa är under stark tillväxt och har idag en marknadsandel på cirka 15%. Erfarenheten visar att etableringen av lågkostnadsflyg på en linje ökar resandet med i storleksordningen 20-25%. Potentialen är stor och marknaden ligger öppen för nya aktörer.
FlyMe Sweden AB är ett dotterbolag till Array AB. För att avspegla Arrays nya inriktning på flygverksamhet byter Array nu namn till Fly Me International AB Publ. Arrays aktie är noterad på Stockholmsbörsens Nya Marknaden och kommer att handlas under det nya namnet preliminärt från och med 8 mars, 2004. Array har cirka 8500 aktieägare. Kortnamnet blir FLY B.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


