
Inrikesflyget i fortsatt fritt fall
Publicerad den 11 februari 2020Kommentarer
Landvetter och Arlanda har kass infrastruktur! Titta när man kommer fram till Arlanda, åkt härifrån i 30 år, fan man kör vilse hela tiden. Åker ofta till Landvetter för att gå på möte över dan från Arlanda och eller Bromma. Jag vill inte shoppa vid ankomst eller avgång, gå en 10 min extra för att komma till min taxi!! Varför ska det drabba mig som resenär? Det var bättre förr på Landvetter! Bromma börjar äntligen likna nått. Det måste gå snabbt på flygplatsen!
@Linkan
Linkan vilka bolag är oseriösa menar du?
Är det alla bolag utom SAS, eller?
Minskningen är bland oseriösa flygbolag som med olika trix försökt ta marknadsandelar. De har misslyckats totalt.
SAS flyger vidare.
Vi ska inte glömma att det var flygbranschen som själva väckte frågan om flygets klimatpåverkan genom att bedriva kampanj mot flygskatten. Det gjorde folk mer medvetna om flygets stora utsläpp. Skatten på inrikesresor är väldigt liten och motsvarar ju bara ca 4-5 % av snittbiljettpriset. Fluktuationerna i oljepris har t.ex. större påverkan på biljettpriserna. Men skatten ledde till flygbranschens kampanj, som gjrode folk medvetna! Branschen sköt sig själva i foten, som man säger.
Vi lär nog snart se en ökning igen. Eller åtminstone en stabilisering. Stambanorna har snart slagit i kapacitetstaket och nattågen från Göteborg till Norrland försvinner innan årsslutet.
Folk har väl en egen vilja? Att tåg släpper ut mindre än flyget är ingen lögn oavsett hur man mäter, sen vad folk gör med den informationen är väl deras ensak?
Att inrikestrafiken på Landvetter minskar kraftigt är ju inte det minsta konstigt när det i princip enbart finns en inrikeslinje värd namnet – till Arlanda, som är en av få sträckor där tåget faktiskt är snabbare totalt. Hade man haft mer regelbundna förbindelser till andra städer från GBG hade statistiken kanske sett ljusare ut.
Å sen bygger man Sälen… oj ojoj
Man skönmålar tåget. SJ tom smutskastar flyget i deras egna reklam. Men du kan fortfarande inte prata i telefon och använda bredband på tåget tillfredställande för kunna arbeta. Tåget har fortfarande problem med signalfel och långsamt gående tåg på spåret som ger förseningar.
Du måste dessutom ta dig in till centralstationen i stan där kaos råder och inga parkeringsplatser.
Må hända att tågbiljetterna gått upp, men redenärer har väl också lärt sig att flyga till hubbarna i Europa. När det kommer till SAS finns ju Köpenhamn nära till hands, också i rätt riktning mot Europa
2019 var väl ett rekordår de första 4-6 månaderna, så därför är det kanske inte så konstiga siffror?
Det är bara att inse Sverige ligger efter i infrastruktur, japanerna hade snabbtåg på 60 talet ” kulan” Japan är lika långt med alla öar ca 200 mil, nu springs vi om på även teknikområden
Gör landet till ett sommar röda stugor land, med bara inrikestransporter häst och vagn, det är väl det mest miljövänliga Rösta på Miljöpartiet det vill väl alla. Fast det är klart då kan ju inte miljöpartister sko sig och ta pengar av andra, som skattebetalarna som går till jobbet varje dag.
Kan vara att kommunpolitiker inte får resa till varandra och till Stockholm för att tigga pengar lika lätt som förut och ersatts med några menyer i ett statligt kommunalt SAP programvarusystem.
SJ har ju med en dåres envishet tjatat in att en flygresa = 40.000 tågresor. Detta har ju fastnat i folks medvetande trots att det inte stämmer. Man räknar inte in allt utsläpp som Banverket släpper ut. Naturvårdsverket säger 7-14 gånger mer och då räknar man inte bio-drivmedel. När ska detta tas upp i Uppdrag granskning eller Kalla Fakta?
Göteborg är ju en destination som man kan ta tåget snabbt och bra till.
Mao en bra utveckling i miljötider som dessa….
Synd att se alla länder går framåt förutom Sverige som backar på alla hål.
Folk får börja fråga sig om det är ett naturmuseum de vill leva i, eller i ett levande land där det finns arbetstillfällen och möjligheter. Absolut inte rimligt det som sker nu. Det behövs politisk aktion till att uppmuntra flygande.
Läs igen!
Norwegian hadde nesten 195 000 seter en vei ARN-MMX i 2019, ikke “3800 stolar”, som artikkelen påstår.
Mycket tråkiga och dystra siffror!! 20% minskning (inrikes) på landvetter,, det är inte klokt. Ska svenskt näringsliv / Swedavia fortsätta och titta på bara när siffrorna blir sämre för varje år?
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten